Image Alt

Kouzlo kávy

Kouzlo kávy

Kouzlo kávy začíná již svou podmanivou historií. Původ kávy není přesně znám, proto se mýty a záhady udržují již celá staletí.

Vypráví se, že v 8. století po Kristu si mladý jemenský pasák koz Kaldi všiml neobvyklého vzrušení ve stádu. Zjistil, že kozy předtím okousaly neznámé červené bobule. Znepokojený Kaldi se rozhodl je také ochutnat. Po chvíli se cítil velmi svěže, až začal tančit.

V Etiopii se našly nejstarší stopy kávové kultury. V té době se káva jedla rozdrcená na hustou kaši s živočišným tukem. Kávovník zatím rostl v Etiopii divoce; bylo třeba počkat, až se káva dostane okolo 15. století do Jemenu, kde se poprvé skutečně začal pěstovat kávovník. Městečko Moka se stalo prvním místem obchodu s kávou a Etiopané objevili pražení. Tehdy byla již káva taková, jakou ji známe dnes.

La magie du café commence par son histoire

Evropští cestovatele objevili tento černý nápoj, který nazývali « šové » nebo « šaova » a který jim dodával odvahu a posilu ducha. První sáček zelené kávy se dostal do Evropy, do Benátek, v roce 1615.

Do Francie se dostala káva až v roce 1644, když mořeplavec přijíždějící z Konstantinopole zastavil v Marseillském přístavu a dal svým přátelům ochutnat několik kávových zrn. V roce 1672 se otevřela první prodejna s kávou v Paříži. V roce 1786 přivezl francouzský námořní kapitán Gabriel De Clieux dvě nebo tři rostliny kávovníku z Martiniku. První rostlinky byly původně z Karibiku a Latinské Ameriky, z nichž nejznámější je Blue Mountain z Jamajky. Pak již nic nebránilo, aby se káva šířila Evropou.

Káva roste v rovníkové oblasti, mezi obratníky Raka a Kozoroha. Hlavní oblasti pěstování jsou Jižní Amerika, Střední Amerika, Karibik, západní a východní Afrika, jižní Afrika a Oceánie. Prvními výrobci byly Brazílie, Kolumbie, Indonérie a Etiopie.

Za několik století se káva stala světovým nápojem, jedním z nejrozšířenějších, jedná se o druhou nejobchodovanější komoditou na světě po naftě a první zemědělskou komoditou v objemu. Dnes se spotřebuje asi 400 miliard šálků kávy ve světě každým rokem, každou vteřinu 1684.

Naše káva

Costa Rica
Kenya
Brasil
Columbia
Ethiopia

Káva do kanceláře

Pořiďte si kávovar na pracoviště. Pronájem kávovaru zdarma, výběr kávového programu. Další informace zde