Image Alt

Arabika, nebo robusta?

Různé botanické druhy: arabika nebo robusta?

Existují dva botanické druhy kávovníků, oba patřící do čeledi mořenovitých: arabika a robusta a asi 75 různých odrůd: Bourbon, Java, Caturra,…

Kávovníky mohou růst až 50 let. Plodit začínají okolo 3 let a největší plodnosti dosahují mezi 7 a 8 lety, okolo 15. roku produkce slábne, podle věnované péče. Průměrný výnos jednoho kávovníku je 2,5 kg kávových třešní, tedy 800 g zelené kávy (asi 80 až 90 šálků).

Arabika : delikátní a aromatická

Arabika představuje 70% světové produkce. Roste na náhodních plošinách v nadmořské výšce 600 až 2300 m. Arabika je nejchoulostivější pěstovaný kávovník. Rozlišují se průměrné druhy a pak jemné arabiky nazývané „skladké“ mezi 200 odrůdami (Typica, Mondo Novo, Maragogype…) – a 900 různými vůněmi; především se vyznačuje velkým podlouhlým a plochým zrnem a nízkým obsahem kofeinu (1 až 1,7%). Arabika, sladká, jemná a plná vůně, se pěstuje ve Střední Americe, od Mexika po Paraguay, ve východní Africe, od Jemenu po jižní Afriku, v Asii, v Nové Guiney, v Indonésii a na severu Austrálie. Milovníci arabiky oceňují především kávu z Brazílie a Kolumbie. V šálku je arabika delikátní, s květinovou chutí a jemně aromatická.

Káva Canephora nebo Robusta : silná a výrazná

Robusta představuje asi 30% světové sklizně. Tato odrůda je mimořádně mohutná – robustní, a odtud je také její jméno. Roste na náhorních pláních do 600 m nadmořské výšky. Coffea Canephora zahrnuje na padesát odolných odrůd, z nichž jen pět je poživatelných. Káva je málo aromatická, ale výrazná, silná a mírně hořká. Je pro ní charakteristický vysoký obsah kofeinu (2 až 4 %). Pěstuje se v rovníkové Africe, od Pobřeží Slonoviny po Kongo, v Brazílii, na jihu Číny, ve Vietnamu a Malajsii. Od Madagaskaru po Indonésii je nejznámější robusta Kouillou. Dobře vybraná robusta je skvělou součástí směsí a potlačuje kyselost arabiky. Naopak robusta, která je sama o sobě příliš výrazná, lépe vynikne ve směsi s arabikou, jejiž podíl bude vždy o něco větší.

Naše káva

Costa Rica
Kenya
Brasil
Columbia
Ethiopia

Káva do kanceláře

Pořiďte si kávovar na pracoviště. Pronájem kávovaru zdarma, výběr kávového programu. Další informace zde