Image Alt

Zrnko kávy

Jak upražit kávu.

Proces pražení kávy

Během procesu pražení se kávová zrna zahřívají na 180-230 ° C a měří se teplota mezi kávovými zrny.

Kávová zrna během procesu pražení neustále cirkulují otáčením pražicího bubnu pražičky.

Během pražení se mění barva zrnka kávy  ze zelené na intenzivní zelenou, později žlutou, žlutohnědou, hnědou a nakonec tmavě hnědou. Kávová zrna během pražení ztrácejí až 20% své hmotnosti. Toto snížení hmotnosti lze vysvětlit ztrátou vlhkosti. Na konci doby pražení kávová zrnka  praskají . Během praskání praskne také stříbřitá slupka kávového zrna.

Běhen pražení vzniká chemická reakce, Maillardova reakce. V Maillardově reakci se cukry a bílkoviny nebo jejich aminokyseliny spojí a vytvoří nové sloučeniny. Kvůli Maillardově reakci dochází během pražení k dalším reakcím, které dosud nebyly zcela objasněny. Pražená káva obsahuje mezi 800 a 1 200 aromatických sloučenin. Tyto aromatické sloučeniny nelze izolovat jednotlivě. Typickou vůni kávy vytváří spíše souhra mnoha látek v různých koncentracích. Přesvědčit se o tom můžete pokud navštívíte náš  E-shop  www.zrnko-kavy.cz a vyberete si z mnoha druhů arabik, které můžete chuťově porovnat.

Různé druhy zelené kávy s různým obsahem vlhkosti vedou k různým dobám pražení. Stanovení těchto dob pražení  kávových zrn vyžaduje hodně klidu  trpělivosti zkoušení a zkušeností.

Po pražení přichází chlazení. U nás jsou kávová zrna chlazena pouze vzduchem v místnosti a pokojovou teplotou. Doba trvání je přibližně 20 minut. Po ochlazení jsou kávová zrna skladována nezabalená 4 – 7 dnů.  Probíhá tak přirozený proces, při kterém může volně unikat Oxid uhličitý vznikající při pražení kávových zrn. Je také nutno podotknout, že po ukončení pražení se uvolňují z kávových zrnek  plyny. Vůně  kávových zrn se tedy objeví až po odplynění.

Během pražení ztrácí kávová zrna asi 20% své hmotnosti a zvětšují svůj objem. Úbytek hmotnosti lze vysvětlit ztrátou vlhkosti. Kromě toho kávová zrna také ztrácejí slupku, která také ovlivňuje hmotnost. Slupky jsou velmi dobře kompostovatelné.

Doufám, že vás článek zaujal. Pokud budete mít zájem o doplňující informace kontaktujte mne zde nebo na stránkách www.servis-kost.eu rád vám na  dotazy odpovím.

S pozdravem

Ewald Kost